• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Jak prawidłowo postępować z akumulatorem w samochodzie?
Jak prawidłowo postępować z akumulatorem w samochodzie?

Jak prawidłowo postępować z akumulatorem w samochodzie?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O tym, jak długo akumulator będzie spełniał swoją funkcję, decyduje nie tylko jego jakość, ale również prawidłowa eksploatacja. O żywotności akumulatora decyduje najczęściej skład chemiczny komponentów, jakie zostały zastosowane do jego produkcji. Surowcami zazwyczaj są elektrolity oraz ołów i jego pochodne. Inaczej przedstawia się jednak sytuacja w akumulatorach litowych, gdzie to lit odkrywa największą funkcję. Bez względu na rodzaj użytego materiału są one szkodliwe dla otoczenia. 

Prawidłowa eksploatacja akumulatora a ekologia

Ekologia to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy obchodzić się z akumulatorem w sposób odpowiedni. Tak naprawdę to, w jaki sposób jeździmy samochodem i jaką uwagę zwracamy na akumulator, będzie decydowało o tym, jak długo będziemy mogli na nim jeździć. Myśląc przyszłościowo, należy brać pod uwagę zakup takiego egzemplarza, który jest najlepiej dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań oraz jest zgodny z zaleceniami producenta. Oprócz tego jest jeszcze wiele innych, dodatkowych czynników, które decydują o tym, że żywotność akumulatora wzrasta. 

Jak prawidłowo postępować z akumulatorem w samochodzie?

Nie kręć zbyt długo rozrusznikiem

Takie postępowanie może popsuć zarówno akumulator, jak i rozrusznik. Nie warto więc na siłę próbować odpalać samochód. Warto robić przerwy między cyklami. 

Zadbaj o stan alternatora i instalacji

Jeżeli alternator działa nieprawidłowo, wówczas niekontrolowane napięcia mogą zupełnie zniszczyć cały akumulator. Akumulatorowi tak samo może szkodzić naładowanie, jak i przeładowanie, gdy działający nieprawidłowo regulator pozwala na podwyższenie napięcia do 14,4 wolta.

Nie pozwól doprowadzić do całkowitego rozładowania się akumulatora

W wielu przypadkach całkowite rozładowanie akumulatora może skutkować jego dożywotnim zepsuciem. Jeżeli akumulator się rozładowuje, warto go podładować. Niekiedy taką sytuację da się naprawić z użyciem prostownika.  

Dobierz odpowiedni akumulator do pojazdu

Nigdy nie należy stosować akumulatorów, których pojemność jest mniejsza od tej, którą zalecili producenci. Wybranie nieco mocniejszego akumulatora  lepszej baterii pozwoli na szybszy rozruch i zmniejszenie prawdopodobieństwa jego rozładowania. Warto również zadbać o to, aby sam alternator umieścić odpowiednio w samochodzie, dzięki czemu nie będzie on podatny na drgania i ewentualne rozłączenie podczas jazdy. 

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Kierowcy najczęściej przypominają sobie o istnieniu akumulatora dopiero w sytuacji, kiedy samochód nie chce odpalić. Zazwyczaj zjawisko takie następuje po chłodnej, mroźnej nocy lub w upalny dzień. Najczęściej jedynym i najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup nowego akumulatora do samochodu, co oczywiście wiąże się z niemałymi kosztami. Standardowo akumulator wystarcza na około 5 lat użytkowania pojazdu. To stosunkowo dużo, dlatego kierowcy po wymianie najczęściej nie pamiętają o jego prawidłowym użytkowaniu. Co ciekawe w samochodach, które pokonują długie dystanse, bateria może działać nawet do 10 lat.