• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Akumulatory żelowe Kraków

Akumulatory żelowe Kraków

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Akumulatory żelowe Kraków - Dzięki wynalezieniu akumulatora możliwy był rozwój technologiczny i motoryzacyjny. Bez tego urządzenia nie moglibyśmy korzystać z samochodów, motocykli, maszyn produkcyjnych. Na przestrzeni lat akumulatory udoskonalano i modyfikowano. Najbardziej zaawansowanym pod względem technicznym, rodzajem akumulatora jest akumulator żelowy. Po raz pierwszy pojawił się on na rynku w latach 60-tych XX wieku. Wtedy to w 1957 roku Otto Jache, pracownik firmy Sonnenschein wymyślił, a następnie opatentował tzw. technologię dryfitGel (zwanążelową).

Akumulator żelowy Kraków

opiera swoje działanie na właściwości elektrolitu, który nie występuje w postaci płynnej, ale jest zamknięty w żelu. Materiałem, który odpowiada za żelowanie jest dodawana w procesie produkcji do kwasu siarkowego krzemionka. Zadanie kolektorów spełniają kratki wykonane z antymonu.Akumulator żelowy jest najczęściej powstaje jako bateria typu VRLA (ang. valve regulated lead acid). Jest to kategoria akumulatorów, które zapewniają najwyższy stopień szczelności, brak wycieków oraz możliwość użycia w miejscach o utrudnionym dostępie. Ponadto, lepiej odprowadzają wytwarzane ciepło i są bardziej odporne na wibracje i wstrząsy. Nie wymagają ciągłej konserwacji lub uzupełniania elektrolitu, podnosząc komfort użytkowania.

   Zdecydowaliśmy, że optymalnym dla nas rozwiązaniem jest akumulator żelowy Kraków. Jak ładować ten rodzaj baterii? Pomimo tego, że akumulator żelowy w porównaniu do tradycyjnego charakteryzuje się niskim samorozładowaniem, może dojść do takiej sytuacji. Przyczyną nadmiernego rozładowania może być np. pozostawienie rozładowanego akumulatora przez dłuższy czas bez ładowania. Producenci zalecają użytkownikom ładowanie takich akumulatorów metodą stało-napięciową z ograniczeniem prądowym. Jak ładować akumulator żelowy, aby proces ten przebiegał prawidłowo i wydajnie? Ładowanie powinno składać się z dwóch faz: pierwsza - ładowania prądem stałym oraz druga - ładowania przy zachowaniu stałego napięcia.

  • W przypadku pracy buforowej powinno mieścić się w przedziale od 2,25 do 2,30V/ogniwo.
  • W przypadku pracy cyklicznej - 2,4V/ogniwo.

   Posiadając akumulator żelowy, jak ładować to urządzenie, mówi nam także zasada, iż należy unikać rozładowania akumulatora do napięć na poziomie niższym niż 10,5V dla akumulatora 12V i 5,25V dla akumulatora 6V. Warto jednak podkreślić, że niewątpliwą zaletą tego rodzaju akumulatorów jest pełne odzyskanie pojemności po głębokim rozładowaniu, nawet jeśli urządzenie nie zostanie od razu poddane ładowaniu oraz zachowanie wysokiego stopnia wydajność w ciągu długich rozładowań. Warto przechowywać go w stanie naładowanym, w pomieszczeniu, w warunkach, gdzie jest sucho i chłodno. Dobrze jest sprawdzać stan akumulatora raz na miesiąc i doładowywać raz na trzy miesiące. To nie koniec zalet, jakimi może poszczycić się w tym względzie akumulator żelowy. Jak ładować, żeby nie stracił na żywotności? Pamiętajmy, że akumulatory żelowe mają najdłuższążywotność w pracy cyklicznej, nawet do kilku lat, oraz największą możliwą ilość cykli ładowania/rozładowania.

   Biorąc pod lupę akumulator żelowy, zastosowanie jest kolejna ważną kwestią. Nowoczesna technologia w oparciu o elektrolit w formie żelu sprawia, że możemy mówić o szerokim zastosowaniu. Akumulator żelowy sprawdza się w przypadku coraz bardziej popularnych systemach solarnych i pojazdach elektrycznych (np. wózki elektryczne, skutery elektryczne, wózki inwalidzkie, pojazdów użytkowych). Stosuje się je także w systemach energii odnawialnej i elektrowniach wiatrowych. Akumulator żelowy Kraków zastosowanie znalazł także jako źródło zasilania urządzeń pokładowych na jachcie czy łodzi oraz w różnego rodzaju maszynach transportowych i podnoszących oraz czyszczących.Żelowe akumulatory znajdziemy również w motocyklach, skuterach oraz motorowerach. Sprawdzą się także jako źródło prądu w kamperach i przyczepach kempingowych, a także w sytuacji, gdy potrzebujemy zasilania awaryjnego, zapasowego, np. celem podtrzymania pracy kotłów C.O. Akumulatory żelowe zastosowanie mają też w nowoczesnych gałęziach techniki.