• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Zima - ekstremalny test dla akumulatorów
Zima - ekstremalny test dla akumulatorów

Zima - ekstremalny test dla akumulatorów

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Chłód na dworze to wyzwanie nawet dla najlepszych akumulatorów

Gdy przychodzą jesienno-zimowe przymrozki każdy akumulator niezależnie od typu traci na wydajności. Dzieje się tak dlatego, że traci pojemność nawet o 30%. Szczególnie w przypadku aut z dużą ilością dodatków pobierających energię jest to kłopotliwe i stresujące dla właściciela. Dlatego w ten wyjątkowo trudny dla samochodu czas warto szczególną wagę przyłożyć do właściwej eksploatacji i konserwacji akumulatora w aucie. Nie jest to trudne, a mamy pewność, że nasz pojazd nie zawiedzie nawet w najbardziej wymagających warunkach atmosferycznych. Nawet jeśli nasz akumulator w zimie przestanie działać tak, jak tego wymagamy nie warto go od razu pochopnie wymieniać. Prawdopodobnie wystarczy zwrócić uwagę na pewne drobiazgi, by zaczął on ponownie działać prawidłowo i bezawaryjnie.

Jak prawidłowo dbać o akumulator w zimie?

Najważniejszą rzeczą jest to żeby nie dopuszczać do rozładowania baterii. Nawet nienajnowszy akumulator w zimie będzie się dobrze sprawował jeśli zapewnimy regularną, stałą pracę oraz odpowiednią konserwację baterii. Jeśli auta nie będziemy używać jakiś czas warto zdemontować baterię i naładowaną przechowywać w ciepłym, suchym miejscu. Kontrolować należy styk na klemach oraz na bieżąco kontrolować poziom elektrolitu w urządzeniu. Na żywotnośćakumulatora w zimie ma także wpływ pewien drobiazg w momencie uruchamiania auta. Należy zawsze robić to z wciśniętym sprzęgłem. Wtedy na uruchomienie potrzeba mniej energii. Oczywiście należy pamiętać także o tym, by odpalając pojazd wyłączyć wszelkie akcesoria i dodatki zwiększające pobór prądu. Prawidłowa eksploatacja pojazdu w zimowe dni nie wymaga od nas żadnych wyjątkowych wysiłków, pamiętać należy jedynie o kilku prostych zasadach, by nie martwić się o dyspozycyjność swojego samochodu.

Czy akumulator w zimie nie domaga jest do wyrzucenia?

Akumulator osłabiony zimowymi mrozami może nie mieć dostatecznie dużo energii by wprowadzić w rozruch zimny, zmarznięty silnik. Jednak jeśli prawidłowo o niego dbamy, to może niekoniecznie on jest przyczyną tego, że rano nie możemy ruszyć spod domu do pracy. Na początku sprawdźmy, czy nic nie wywołuje w aucie spadku napięcia. Mogą to być nieprawidłowo zamontowane podzespoły niefabryczne, które pobierają dużo prądu. Inną przyczyną może być napięcie ładowania. Sprawdza się je w warsztacie, a prawidłowa wartość to od 14,0 do 14,5V. Inny odczyt może świadczyć o uszkodzonym alternatorze, fragment instalacji elektrycznej lub regulator napięcia. Problemem mogą być również zwarcia, które są wywoływane przez złe kable o słabej przepustowości lub przybrudzone styki. By mieć pewność na 100%, że wina nie tkwi w akumulatorze warto sprawdzić czy napięcie  w nim nie wynosi poniżej 12,5 V, czy jego bieguny nie są skorodowane, czy klemy są prawidłowo zaciśnięte. Jeśli wszystko jest w porządku należy szukać przyczyny w problemach z odpaleniem pojazdu gdzie indziej. Najszybciej i najsprawniej zrobimy to oczywiście w sprawdzonym serwisie niż samemu szczególnie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Co zrobić jeśli nasz akumulator pilnie wymaga wymiany?

Akumulator w zimie nagle i w najmniej sprzyjających okolicznościach przestaje działać. Co robić? Czy na szybko kupić byle jaki akumulator w supermarkecie czy postawić na produkt sprawdzonego producenta w profesjonalnym sklepie? Nawet jeżeli się nam spieszy i chcemy zaoszczędzić zawsze warto postawić na sprawdzony sprzęt. Dlaczego? Nie wiemy w jaki sposób były przechowywane akumulatory w supermarkecie przed wystawieniem na półkę, jaki czas już na niej stoją, czy pracownicy sklepu dostatecznie zadbali o bezpieczne i delikatne traktowanie tego produktu. Z takim akumulatorem musimy jechać do warsztatu na instalację, albo zrobić to samodzielnie. W profesjonalnym serwisie nie tylko znajdziemy pełną ofertę akumulatorów to jeszcze zyskujemy usługę profesjonalnego doradztwa. Dodatkowo w takim punkcie możemy zostawić nasz stary akumulator i nie musimy się martwić o jego bezpieczną utylizację.