• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Czy opłaca się kupić samochód zabytkowy?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dla wielu osób, samochód oprócz spełniania funkcji praktycznego narzędzia, ułatwiającego nam życie, powinien odznaczać się czymś charakterystycznym. Niewątpliwie, tą unikalnością mogą pochwalić się samochody zabytkowe. Ich niecodzienny wygląd oraz ciekawe historie z nimi związane, składają się na ich kultowość, która sprawia, że są one dla wielu osób bardzo atrakcyjną opcją. Pomimo tych niewątpliwych zalet, posiadacze aut zabytkowych muszą się zamierzyć z szeregiem trudności, których nie napotkają właściciele bardziej nowoczesnych pojazdów. Czy taka inwestycja jest opłacalna? Jest to trudne pytanie, a w wielu przypadkach, żeby wyjść na plus, trzeba połączyć pasję z przedsiębiorczością. W poniższym artykule spróbujemy przedstawić kilka wad oraz zalet posiadania takiego pojazdu.

Części zamienne, a raczej ich brak

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy jesteśmy w drodze na urlop i nasz samochód nagle zaczyna szwankować i nie jesteśmy w stanie kontynuować podróży. W normalnej sytuacji, znaleźlibyśmy mechanika, przetransportowali auto do warsztatu, a usterka powinna być w miarę szybko usunięta. Niestety właściciel samochodu zabytkowego musi liczyć się z ograniczonym dostępem do części zamiennych. Czasami znalezienie odpowiednich zamienników może zając wiele tygodni o ile nie dłużej oraz kosztować nas niemało pieniędzy.

Ubezpieczenie

Każdy właściciel samochodu musi zapłacić ubezpieczenie. Więc w czym problem? W tym, że za ubezpieczenie autocasco oraz od odpowiedzialności cywilnej może nas kosztować dużo więcej, w sytuacji kiedy nasz samochód nie posiada jeszcze statusu zabytku, a już może pochwalić się wieloletnią historią. Jeśli więc nie mamy na zbyciu trochę gotówki, lepiej zastanowić się kilka razy czy nie lepiej będzie zakupić nowszy pojazd.

„Żółte tablice”

Żółte tablice są specjalnym typem rejestracji, zarezerwowanej dla pojazdów o statusie zabytku. Wyrobienie żółtych tablic jest dużo bardziej czasochłonne i wymaga większego wkładu finansowego aniżeli w przypadku zwykłej rejestracji. Jeśli zdecydujemy się na ten krok, warto na początku odwiedzić rzeczoznawcę samochodowego, który pomoże nam w wypełnieniu tzw. „białej karty”. Możemy to zrobić sami, jednak skorzystanie z usług rzeczoznawcy zdecydowanie ułatwi całą procedurę. Koszt takiej usługi waha się w granicach od kilkuset złotych do tysiąca. Biała karta nie gwarantuje wpisania naszego cuda techniki do rejestru zabytków. Musi on bowiem spełniać wiele innych wymagań. Najważniejsze z nich to odpowiedni wiek oraz posiadanie minimum 75% oryginalnych części w głównych podzespołach.

Zarejestrowanie samochodu jako zabytku nakłada na nas również wiele obowiązków, ale zyskamy również kilka przywilejów. Po pierwsze, w razie awarii, nie będziemy mogli skorzystać z pierwszej lepszej części zamiennej. Będziemy zmuszeni korzystać oryginalnych części, a jeśli takich nie ma, to musimy uzyskać zgodę konserwatora zabytków na zastosowanie zamiennika.

Głównymi przywilejami związanymi z posiadaniem zabytkowego pojazdu są między innymi duże zniżki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej czy brak wymogu dostosowania pojazdu do wymogów technicznych obowiązujących na drogach.

Czy to się w ogóle opłaca?

Jeśli jesteś pasjonatem starych, zabytkowych samochodów, koszty związane z wyrobieniem specjalnych dokumentów są zapewne dla Ciebie czynnikiem drugorzędnym. Co więcej, zawsze możemy posiadać piękny, stary i zabytkowy samochód, ale nie posiadać „żółtych tablic”. Jeśli głównie interesuje nas wizualne wrażenie, a nie to co pod maską, nie musimy przejmować się takimi sprawami zgoda od konserwatora zabytków na zastosowanie zamiennika, czy posiadanie żółtych tablic. Najważniejsze jest to, abyśmy to my byli zadowoleni z tej inwestycji. To czy decydujemy się na dopełnienie formalności związanych z posiadaniem zabytkowego samochodu, może się wiązać również z tym do czego planujemy wykorzystać nasz pojazd. Patrząc na ceny samochodów zabytkowych, ich wartość procentowo wzrasta.

Przykładowo, za Fiata 125p z pierwszej serii zapłacilibyśmy jeszcze kilkanaście lat temu około 200 zł, dzisiaj ceny te osiągają pułap kilkudziesięciu tysięcy złotych. Patrząc na ten wzrost, inwestycja w samochody zabytkowe jest jak najbardziej opłacalna, jednak musimy wziąć pod uwagę, że zanim samochód osiągnie taką wartość minie wiele lat. Musimy odjąć od tego koszty renowacji oraz całej procedury uzyskiwania statusu zabytku. Niejednokrotnie koszty takie mogą zwrócić się, jeśli nasz zabytek zacznie sam na siebie zarabiać. Coraz częściej można spotkać na ulicach firmy, oferujące odpłatny przewóz osób samochodem zabytkowym. Z pewnością, wrażenie jakie robią na ludziach, auta zabytkowe jest warte swojej ceny, jednak polecałbym posiadanie w zanadrzu również „zwykłego samochodu”, który zapewni nam większą pewność przy codziennym użytkowaniu. W tym wszystkim, najważniejszy dla nas powinien być nasz komfort, tak abyśmy to my byli zadowoleni z użytkowania.