• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Wiosenny przegląd auta. O czym pamiętać?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zima to trudny czas nie tylko dla kierowców, ale też samochodów. By w porę wykryć wszystkie spowodowane zimową aurą defekty, warto wykonać wiosenny przegląd.

O konieczności wymiany opon z zimowych na letnie nie trzeba przypominaćżadnemu kierowcy. Niektórym jednak zdarza się zapomnieć o wiosennym przeglądzie, który koniecznie powinien towarzyszyć zmianie ogumienia. Sól drogowa, wilgoć i niskie temperatury, które są wszechobecne zimą, nie działają przecież dobrze na podzespoły samochodu. By ewentualne defekty odkryć jeszcze zanim zagrożą twojemu bezpieczeństwu, wiosną warto skontrolować stan techniczny auta – tym bardziej, że nie zajmuje to wiele czasu.

Najpierw umyj auto

Dokładne czyszczenie auta zimą mija się z celem, bo te szybko znów będzie brudn. Warto to jednak zrobić, gdy poprawią się warunki atmosferyczne. Tym bardziej, że w ten sposób łatwiej będzie ci zauważyć wszystkie niewielkie ryski i uszkodzenia. Ich obecność to znak, że musisz zareagować i właściwie je zabezpieczyć. W przeciwnym razie nieznaczne ubytki lakieru przekształcą się w ogniska korozji, która po pewnym czasie może stać się sporym problemem.

Wycieraczki i oświetlenie

Kolejna część, która wiosną wymaga sprawdzenia to wycieraczki. Zimowe poranki nie sprzyjają dokładnemu oczyszczeniu szyby z lodu, którego kryształki mogąłatwo uszkodzić gumowe pióra. Po sezonie jesienno-zimowym ten element najpewniej będzie nadał się tylko do wymiany, o czym świadczyć będą pozostawiane na szybie smugi. Zimowa aura nie służy też lampom, w których zbiera się wilgoć niekorzystnie działająca na styki. To najlepszy powód, by wiosną sprawdzić stan oświetlenia i uniknąć przykrych niespodzianek.

Płyny eksploatacyjne

Po zakończeniu zimy kontroli wymagają też płyny eksploatacyjne. Po pierwsze sprawdź poziom oleju. W nowych dieslach problemem jest nie tylko niski, ale też wysoki poziom. W pierwszym przypadku wystarczy dolanie tego samego oleju. Jeśli zaś jego poziom jest zbyt wysoki, najprawdopodobniej oznacza to, że dostało się do niego niespalone paliwo. To bezpośrednie zagrożenie dla silnika, więc w takiej sytuacji powinieneś bezwzględnie go wymienić. Warto też sprawdzić poziom i właściwości płynu w układzie chłodzenia – w tym celu należy odwiedzić serwis.

Układ hamulcowy

Uwagę poświęć też płynowi hamulcowemu. Może on chłonąć wszechobecną zimą wilgoć i tym samym tracić swoje właściwości – zmniejsza się temperatura wrzenia płynu, przez co ten może zagotować się przy kilku gwałtowniejszych hamowaniach. Jego jakość sprawdzisz w serwisie. Warto skontrolować również tarcze i klocki (które w zimą szybciej obniżają swoją temperaturę po hamowaniu, co skraca ich żywotność) oraz zaciski, których ruchome elementy w kontakcie z wodą i solą mogą zimą rdzewieć.

Samodzielnie czy w serwisie?

Wiele z tych czynności możesz z powodzeniem wykonać samemu – nawet nie mając większych umiejętności. Inne (na przykład sprawdzenie jakości płynu hamulcowego i chłodniczego czy układu zawieszenia) wymagać będą wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Dlatego wraz z nadejściem wiosny warto wybrać się do serwisu i zlecić wykonanie pełnego przeglądu. Pamiętaj, że stawką jest nie tylko komfort jazdy oraz grubość twojego portfela, ale też bezpieczeństwo twoje, twoich pasażerów i innych użytkowników drogi.